Минулої суботи, 3 листопада, біля Луб’янського будинку культури відбулися районні урочистості з нагоди Дня працівників сільського господарства та 95-ї річниці з дня утворення Синельниківського району.

Цього дня вшановували працівників та ветеранів сільськогосподарського виробництва і всього агропромислового комплексу Синельниківщини. Сільське господарство на сьогодні — одна з найважливіших галузей економіки України. Від працівників сільського господарства залежить, що ми їстимемо завтра, як ці продукти вплинуть на наше життя. Господь наділив українську державу багатими на чорнозем, родючими землями, а наш край славиться працьовитими і талановитими людьми, які плекають на рідній землі найсвятіший із всіх скарбів — хліб. Гордістю нашого району є всі його жителі, які небайдужі до його долі, які тут живуть і працюють, щоб зробити ще кращим, заможнішим і привабливішим.
Взагалі ювілей району — це хвилююча і радісна подія для всіх його мешканців, хто тут народився і виріс, хто приїхав колись і залишився назавжди. Це гарна нагода віддати шану тим, хто творив його минуле, осмислити день сьогоднішній, отримати наснагу та натхнення для нових добрих справ.
З короткої довідки, що на офіційній сторінці Синельниківськї РДА в інтернет-мережі, про історію нашого району відомо, що у далекому 1923 році центральна адміністративно-територіальна комісія ЦВК затвердила новий адміністративно-територіальний поділ, згідно з яким Катерино-
славська губернія була реорганізована у 7 округів. В числі 12 районів, що увійшли до утвореного Павлоградського округу, був і Синельниківський.
У довоєнні роки район був одним з найміцніших в області: тут налічувалося 9 колгоспів, 3 радгоспи, 4 МТС, селекційно-дослідна станція. У 1928 році почав працювати Славгородський завод «Прогрес» (нині – ПАТ «Славгородський арматурний завод»). На той час у 21 сільській школі працювали 43 вчителя, навчалося 1586 учнів.
Важкі випробування випали на долю Синельниківського району у роки Другої світової війни. Села і господарства були зруйновані, спалена селекційно-дослідна станція. У 1943 році у господарствах району налічувалось усього 106 голів великої рогатої худоби, з них 12 корів.
У період бойових дій на Синельниківщині були розташовані пересувні польові шпиталі, а у районній лікарні у 1943-1944 роках стаціонарно функціонував евакогоспіталь №3174.
На примусові роботи до Німеччини було вивезено 4847 жителів району, з них – 158 неповнолітніх. Гітлерівці закатували і стратили в місті і районі 832 чоловіки.
На території Синельниківського району знаходиться 57 братських могил, де поховано 2781 чоловік. 2560 фронтовиків нагороджено бойовими орденами і медалями. Наші земляки Мішков В.М., Авраменко В.М., Адаменко В.В., Білокопитов Д.І., Малишев П.С., Никоненко Я.Т., Резніченко І.І., Щабельський І.П. та Мелащенко М.Є. стали Героями Радянського Союзу, а Гелевера Є.Д. – повним кавалером ордена Слави.
У 1945 році було розпочато відбудову 597 напівзруйнованих будинків, споруджувалися 610 нових, заплановано введення 373 об’єктів соцкультпобуту, працювало 13 тисяч колгоспників. В обробітку колективних господарств знаходилося майже 94 тис.га землі. У складі району – 29 сільських та селищних рад. У 1950 році в районі налічувалось 90 сільгосп-
артілей, 4 МТС, у розпорядженні яких було 186 тракторів, 55 комбайнів, 12 жниварок. У 1954-1956 рр. трудові колективи Синельниківщини брали участь у роботі ВДНГ. Із 148 учасників виставки 13 наших земляків були удостоєні державних нагород.
У 1960 -1961 роках збудовано Синельниківський консервний завод облспоживспілки, а у 1963 році запрацювала перша автоматична телефонна станція на тисячу номерів.
У 1967 році за створення та впровадження у виробництво високопродуктивних сортів і гібридів кукурудзи та інших сільгоспкультур Синельниківську селекційно-дослідну станцію нагороджено орденом Трудового Червоного Прапора.
У 1973 році було відкрито піонерський табір «Дніпро» на Азовському морі. У 1984 році здали в експлуатацію приміщення центральної районної лікарні та поліклініки. Впродовж 1985-1990 років в районі збудували 4 середні школи. У 1993 році в ході реалізації програми відродження та соціального розвитку трудонедостатніх сіл тільки за півроку було споруджено 376 житлових будинків та квартир, прокладено та відремонтовано понад 230 км доріг з твердим покриттям, збудовано і введено в дію 86 км газопроводів, завдяки чому було газифіковано 560 селянських садиб. А ще було прокладено і здано в експлуатацію 90 км водопровідних мереж, оновлено 38 км ліній електропередач та 70 км телефонного зв`язку. У 1995 році на Синельниківщині почала працювати перша в Україні телефонна станція «Тадіран». 14 жовтня 1995 року почав функціонувати госпіталь для ветеранів війни та праці «Перлина» (сел.Роздори).
За трудові успіхи Героями Соціалістичної Праці стали: свинарка колгоспу ім. Шевченка Л.Меркало, бригадир колгоспу «Червона долина» М.Молчанов, свинарка колгоспу ім.Леніна Л.Постольник, директор радгоспу «Революціонер» П.Черкас. 35 наших земляків нагороджені орденом Леніна, понад сто чоловік отримали звання «Заслужений працівник України», 38 — звання «Почесний громадянин Синельниківського району».
Район славиться майстрами пера – поетесою З.Грушко-Колінько та автором історично-етнографічних праць В.Василенком. Про історію рідного краю видано книгу І.Руденко «Варварівка і варварівці». У 2010 році до 100-річчя утворення с.Зайцеве С.Полторацький видав книгу «Зайцево. Краткая история села».
Виробнича спеціалізація району складається з машинобудівної (ПАТ «Славгородський арматурний завод») та сільськогосподарської галузей. В аграрному секторі району працюють 290 сільгосппідприємств усіх форм власності, з яких 22 великих, а також понад 4 тисячі одноосібників. Сільськогосподарські підприємства впроваджують у виробництво сучасні високоефективні технології, що дозволяє з року в рік збільшувати обсяги виробництва, поліпшувати показники продуктивності, забезпечувати соціальну стабільність в районі. Так, за підсумками 2014 року питома вага в обсягу виробництва сільськогосподарської продукції Дніпропетровської області становить: зернових та зернобобових культур – 6,4%;виробництво соняшнику на зерно – 6,8%; виробництво продукції тваринництва – 2,0%.
На рівні європейських стандартів працюють приватне акціонерне товариство «Агро-Союз», агрофірма «Степова», науково-виробнича компанія «Маїс». Наприклад, ПрАТ «Агро-Союз» — розвинуте та перспективне господарство України, що за роки існування стало одним з найбільших агропідприємств у Дніпропетровській області та Україні. Спеціалізується воно на вирощуванні зернових, кормових та технічних культур, утримує найбільше в районі поголів`я свиней та великої рогатої худоби. А ще підприємство займається вирощуванням страусів. Енергозберігаючі технології, що запроваджує господарство, дозволяють значно здешевити витрати на виробництво продукції, її переробку та зберігання. На виготовлення молочної продукції для дитячого харчування ПрАТ «Агро-Союз» щорічно поставляє близько 500 тонн екологічно чистого молока. Відтворення молочного гурту, поголів`я свиней відбувається як за рахунок власного відтворення, так і закупівлі елітних тварин зарубіжної селекції. Тут активно будуються та реконструюються тваринницькі приміщення.
А ось науково-виробнича агрофірма «Степова» спеціалізується на вирощуванні репродуктивного насіння. Вона збудувала один з найпотужніших заводів з переробки насіння сільськогосподарських культур за останнім словом науки і техніки у цій галузі, співпрацює з провідними селекційними центрами України і зарубіжжя.
Науково-виробниче фермерське господарство «Компанія «Маїс» своєю наполегливою працею робить вагомий внесок у розвиток економіки області та держави в цілому. Основний напрямок підприємства – створення нових гібридів насіння кукурудзи.
Поряд з цими великими підприємствами значний внесок у розвиток сільськогосподарської галузі Синельниківського району роблять і ВСК «Україна», СФГ «За мир», ТОВ «Гарант-Агро», СФГ «Анастасія», СФГ «Аіст», СФГ «Жулей», СФГ «Рой», ТОВ «Агросвіт», ФГ «Меренчук» та інші.
Особлива увага з боку керівництва району приділяється підтримці та розвитку соціальної сфери, галузям освіти, культури, охорони здоров`я. На території району функціонують 27 шкіл, 21 дошкільний навчальний заклад, працюють 17 амбулаторій загальної практики-сімейної медицини та 27 фельдшерських пунктів. Мережа закладів культури складається з 26 клубних закладів та організаційно-методичного центру. Централізована бібліотечна система включає в себе центральну районну бібліотеку та 26 бібліотек-філій. На території району знаходиться історико-краєзнавчий музей ім.М.Приходька (с.Кислянка), а також 5 шкільних музеїв, налічується 60 пам`яток історії та 7 об`єктів природно-заповідного фонду. Майстри народної творчості та аматори району постійно беруть участь в обласних та всеукраїнських фестивалях. Почесне звання народного має фольклорний ансамбль «Срібні джерела» Зайцівського БК (керівник В.Фоменко).
Синельниківщина також пишається своїми спортсменами – неодноразовими чемпіонами України та міжнародних змагань з гирьового спорту М.Зінченком та з легкої атлетики — С.Яроховичем.
Синельниківський район неодноразово доводив, що є надійною опорою Дніпропетровської області. Синельниківці розбудовували історію району та сприяли його соціальній стабільності. Завдяки консолідації зусиль керівного складу райдержадміністрації, районної ради, депутатського корпусу, налагодженої співпраці органів місцевого самоврядування з підприємствами, організаціями та громадою поступово вирішуються питання економічного та культурного розвитку району. Протягом останніх років проведено ремонти водопровідних мереж у населених пунктах Кислянка, Писарівка, Михайлівка та Луб`янка, здійснено капітальний ремонт водоводу Павлівка-Шахтарське, підключено водогін у с.Зайцеве. Введено в дію другу чергу газопроводу с.Катражка – с.Фрунзе, загальна протяжність якого становить 3,4 км. Нині продовжується газифікація населених пунктів.
У 2012 році введено в експлуатацію після реконструкції будівлю Михайлівської середньої загальноосвітньої школи, яка стала базовою для здійснення науково-дослідницької та проектної діяльності учнів району.
Керівники сільськогосподарських підприємств вирішення соціальних питань ставлять поряд з виробничими, тому спрямовують зусилля та кошти для їх вирішення. Так, у 2012 році за сприяння ВСК «Україна» відбулася реконструкція приміщення фельдшерського пункту с.Великомихайлівка та придбано будинок для медичного працівника, проведено водопровід із с.Кодацьке до с.Великомихайлівка. У 2013 році до 1025-річчя Хрещення Русі-України силами ВСК «Україна» встановлено Поклонний хрест у с.Великомихайлівка.
У 2013 році за кошти ФГ «Меренчук» у с.Фрунзе придбано будівлю сільського фельдшерського пункту, до якої підведено комунікації та здійснено ремонт у приміщенні. Також у с.Водяне силами ФГ «Меренчук» відкрито тваринницьку ферму на 40 голів великої рогатої худоби, що дало додаткові робочі місця.
Історія Синельниківського району продовжується. Її пишуть наші славетні земляки кожно дня і вже по-новому. Тож минулої суботи на святкових урочистостях в ювілейний 95-й рік існування району та з нагоди Дня працівників сільського господарства за їхні досягнення та відданість були проголошені слова вдячності та вручені подарунки. Вітали присутніх на святі нинішні очільники району- голова Синельниківської районної ради Кравченко К.В., в.о. голови Синельниківської РДА Воробйов В.Б. На свято завітали і заступник голови Дніпропетровської обласної ради Олійник С.В. та заступник голови Дніпропетровської ОДА Голік Ю.Ю.
На святі були відзначені кращі господарства, передовики сільськогосподарського виробництва. Так, подяки голови Дніпропетровської обласної ради за вагомий внесок у розвиток аграрного сектору Синельниківського району та з нагоди ювілею району були оголошені головам та деректорам фермерських господарств Рою В.М., Бібіку В.Г., Сулаєву В.В., Колпаку Г.В., Конжаревичу В.М., Жулею Ю.Г., а також невтомним трударям аргопромислового та тваринницького комплексів Семеновій О.О. і Ткач В.В. Подяки начальника управління агропромислового розвитку ОДА за плідну працю отримали комбайнери, водії, свинарки та агроном: Вайнер Ю.Ю., Вербицький Р.С., Воронов О.О., Повзик Р.В., Поліщук В.В., Бараненко І.М., Кулаченков О.О., Танчик О.М., Короленко О.М.
А подяки голови Синельниківської РДА та голови райради отримали: Натха Н.В.-завідуюча Кислянської амбулаторії, лікар ЗПСМ, депутат Синельниківської районної ради VII скликання; Гусаров А.І.-директор Дерезуватської СЗШ; Рудницький В.М.-директор Раївського НВК; Дем’яненко Л.І.- поетеса із Славгородської селищної ради; Пасічник Г.М.-директор Писарівської СЗШ; Шкіль І.П.-директор ПП «Знаменівське», голова ради аграріїв Іларіонівської селищної ради.
Приймали вітання і лідери, які очолювали Синельниківщину в різні періоди, ветерани праці, всі, хто своєю невтомною працею забезпечував та забезпечує сьогодні розвиток району. Кожному з них подякували за професіоналізм, за віддане служіння та віру в майбутнє нашої малої батьківщини. Побажали, щоб поруч з ними завжди йшли віра, оптимізм і впевненість, а доля берегла від негараздів. Для вручення подарунків і привітань були запрошені: Олійник П.І., Постольник Л.І., Василенко В.Я, Альохін В.І., Кириленко І.Г., Данильченко П.О., Зузик, М.І, Хорішко А.І., Колпак Г.В., Шевченко П.Г., Білуха Л.В., Грушко-Колінько З.Д., Житніков І.О., Фоменко В.І., Штишенко Л.А., Зінченко М.В., Шевченко О.О., Рой В.М., Бей К.О., Богомол Л.В., Панов Ю.І., Цуркін М.М., Андрейчикова Т.М., Гусаров І.І., Павленко З.М., Король Н.Я., Янчук В.В., Мицик М.С., Домахіна Н.І., Купрієнко Р.А., Кухар О.О., Горб В.П., Палій В.В., Мартиненко Ю.І., Шабанов О.П., Задорожня Н.В., Бугайов М.О., Худомака В.П., Латиш Л.М., Штишенко К.О., Красильник В.І., Шандрук П.Л., Кравченко В.Ф., Зузик М.І., Зуб І.П., Свинаренко В.П., Волосянко М.І., Салов С.Д., Сотенко В.О., Боровенський В.І., Гарбуз П.П., Городюка О.В., Безштанько М.Д., Малюков М.С., Цупера В.М., Ісаєв П.М., Крапивний О.І., Дрозденко С.М., Нагорний О.В., Николенко Ю.О., Сущенко І. М., Екзархов І.К., Даниленко П.О., Риженко В.Ф., Мельник Г.П., Шкарбан М.М., Шевела М.А., Василенко В.Я., Хорішко В.Я., Пасько В.Р., Плисенко І.А., Тарасенко І.О., Авраменко В.І.
Упродовж заходу співочі та танцювальні колективи району дарували присутнім музичні вітання та радісний настрій. На святі панувала по-справжньому радісна й доброзичлива атмосфера. До того ж порадувала всіх присутніх своїм співом спеціально запрошена «зірка», народна артистка України Катя Бужинська. Сільські та селищні ради підготували столи достатку, де різноманіття страв просто вражало, це були не страви, а витвори мистецтва. Завершилося свято традиційно — фейерверком та дискотекою.
Отже, 95-а річниця Синельниківського району, яку ми відзначили, стала хвилюючою й радісною подією для всіх його мешканців. Хочеться частіше радіти успіхам Синельниківщини, щиро вірити, що попри всі негаразди щастя та добробут будуть жити на кожній вулиці, у кожному будинку, в кожній родині, поєднуючи всіх у згуртовану та небайдужу громаду.

 

Оставьте ответ

Пожалуйста, введите свой комментарий!
Пожалуйста, введите ваше имя здесь

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте как обрабатываются ваши данные комментариев.